Bakım Destek

xPM, bakım ve destek hizmetleri ile proje sonrasında ortaya çıkabilecek, kullanıcıların her türlü ihtiyaçlarının  cevaplanması , ticaret ve muhasebe gibi konularda  değişen yasal işlemlerin işletmeye uyarlanması, versiyon geçişleri  ve güncellemeleri  ile ilgili konularda  hizmetler sunmaktadır. 
En kısa ve en uygun çözümlerle destek vermeyi hedefleyen   tecrübeli xPM  destek ekibi , müşterilerine web ortamından uzaktan erişim, mail ve telefon aracılığıyla ulaşabildiği gibi yerinde de destek hizmetini sunmaktadır.Destek talepleri , projelerde çalışan  ilgili danışman/danışmanlar haricinde , ilgili danışmanların müsait olmaması durumunda diğer danışmanlar tarafından kısa sürede yanıtlanmaktadır. Ayrıca Portal raporlama aracı  ile destek hizmetlerini takip ederek, müşteri tarafında proje yöneticisinin yapılan çalışmalarla bilgilenmesini sağlamaktadır. 
xPM, ürüne yatırım yapan  müşterilerinin temel hedeflerinden biri olan proje başarılılığının sürekliliği için yıllık bakım anlaşmaları da yapmaktadır.

xPM Solution Hakkında

xPM, uluslararası inşaat proje yönetim standartları çerçevesinde, tüm iş süreçleri ve proje yönetim bilgi alanlarını entegre etmiş, her türlü projenin yönetiminde kullanılabilecek, zamanı yakalayıp, çoğu zaman önüne geçebilen yüksek nitelikli bir proje yönetim sistemidir.

Devamını okuyun